Leki

Angeliq® dostępna już w Polsce

Nowa terapia hormonalna, zawierająca nowatorski progestagen – DROSPIRENON w połączeniu z naturalnym estradiolem, od dziś dostępna jest już w Polsce. Angeliq® łagodzi przejściowe objawy klimakterium oraz zmniejsza jego trwałe, niekorzystne dla zdrowia, efekty. Ponadto pomaga kontrolować ciśnienie krwi. Jest wysoce skuteczna, wygodna i wyjątkowo dobrze tolerowana. Angeliq® znacząco poprawia jakość życia kobiet w okresie klimakterium, a efekt ten przewyższa efekty uzyskiwane za pomocą terapii innymi lekami.

Terapia hormonalna jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia objawów klimakterium oraz zapobiegania jego trwałym i niekorzystnym dla zdrowia efektom. Najnowocześniejszą terapią hormonalną jest Angeliq® – zawierająca 1 mg 17 beta-estradiolu oraz 2 mg drospirenonu. Drospirenon jako jedyny, obok właściwości typowych dla progestagenu wykazuje działanie, antyandrogenne (zmniejszenie łojotoku i wypadania włosów) i antyaldosteronowe (zmniejszenie zatrzymywania wody w organizmie).

Dzięki niskiej dawce estradiolu, odbudowującej równowagę hormonalną, Angeliq® skutecznie łagodzi przebieg i konsekwencje klimakterium, zaś obecny w tabletce progestagen zapobiega wywołanej przez estrogen stymulacji wzrostu śluzówki jamy macicy u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Terapia preparatem Angeliq® jest pozbawiona działań ubocznych charakterystycznych dla innych terapii hormonalnych: nie powoduje zatrzymywania wody w organizmie, a tym samym przyrostu masy ciała i bolesności piersi. Zmniejsza także objawy zaburzeń natury psychicznej.

Angeliq® to złożony preparat do terapii ciągłej. Jest przeznaczony dla kobiet, które nie chcą już miesiączkować. Angeliq® utrzymuje brak miesiączki u 90% stosujących ją kobiet.

Drospirenon (progestagen, będący składnikiem tabletki) posiada wyjątkowy profil farmakologiczny, podobny do endogennego progesteronu, co wyróżnia go spośród wszystkich progestagenów dostępnych w preparatach do terapii hormonalnej. Oferuje zatem wiele innych korzyści oprócz ochrony śluzówki jamy macicy.

Jako antagonista receptora aldosteronowego, drospirenon neutralizuje wywołane przez estrogen zatrzymywanie wody w organizmie, zapobiegając przyrostowi masy ciała oraz redukując ciśnienie krwi u kobiet w wieku pomenopauzalnym z nieznacznym nadciśnieniem.

Posiadając właściwości antyandrogenne, drospirenon pomaga zwalczać trądzik, łojotok i wypadanie włosów oraz wprowadza korzystne zmiany w składzie lipidów.

Informacje dodatkowe

Klimakterium
Klimakterium to nieunikniony etap w życiu dojrzałej kobiety. Trwa kilkanaście lat i wiąże się ze stopniowym spadkiem wydolności hormonalnej jajników. Jego przełomowym momentem jest ostatnie krwawienie miesięczne (menopauza), oznaczające koniec okresu rozrodczego.

Gdy czynność jajników zaczyna wygasać – zmienia się rytm i charakter miesiączek. Początkowo stają się one nieregularne, bardziej obfite, są przedłużone i na ogół poprzedzone plamieniami. Jest to związane ze wzrostem liczby cykli bezowulacyjnych oraz z niedoborem progesteronu. W tej sytuacji przewagę zyskują estrogeny, choć ich poziom jest prawidłowy. Powstające zaburzenia hormonalne wywierają niekorzystny wpływ na błonę śluzową macicy i mogą być przyczyną tworzenia się czynnościowych torbieli jajników. Dopiero w dalszym etapie premenopauzy[1] spada wydzielanie estrogenów. Pogłębiający się zanik komórek warstwy ziarnistej jajnika powoduje utratę jego reaktywności na gonadotropiny (hormony przysadkowe pobudzające jajnik do pracy). Dlatego – mimo iż poziom gonadotropin jest podwyższony i stale rośnie (zgodnie z mechanizmem ujemnego sprzężenia zwrotnego na osi podwzgórze–przysadka–jajnik) – towarzyszą mu coraz rzadsze i coraz krótsze krwawienia, aż w końcu dochodzi do menopauzy.

W okresie pomenopauzalnym wytwarzanie estrogenu przez jajnik jest minimalne. Za to pobudzane przez gonadotropiny nadnercza uwalniają większe ilości testosteronu. Ten wzrost współczynnika androgen/estrogen (nazywany względnym hiperandrogenizmem) może stać się przyczyną wirylizacji (pojawienie się większej ilości włosów na twarzy, z równoczesnym ich przerzedzeniem pod pachami, w pachwinach i na głowie).

Klimakterium – podobnie jak sam proces starzenia się – nie jest chorobą. Jednak leżące u jego podłoża zaburzenia hormonalne stanowią dla wielu kobiet źródło nieprzyjemnych doznań (tzw. dolegliwości przejściowych), a jeśli nie są wyrównywane – również źródło szeregu trwałych i niekorzystnych dla zdrowia efektów.

Dolegliwości przejściowe to zazwyczaj objawy naczynioruchowe lub psychiczne. Do tych pierwszych należą: uderzenia gorąca, nocne poty i palpitacje. Do drugich: bezsenność, spadek motywacji i inicjatywy, utrata libido, niepokój, zmienność nastroju, osłabienie pamięci, brak pewności siebie.

Trwałe skutki klimakterium dotyczą przede wszystkim układu moczowo-płciowego i kostnego (choć nie tylko).

Ścieńczenie ścian pochwy, związane ze zmniejszeniem ich elastyczności i utratą kwasowości wydzieliny pochwowej, prowadzi do powstania środowiska podatnego na zapalenia, podrażnienia i zakażenia. Stosunek płciowy staje się bolesny. Następuje przerzedzenie owłosienia łonowego. Te zmiany, połączone z atrofią piersi, są często przyczyną utraty libido i pogorszenia się jakości życia obojga partnerów.

Spadek stężenia estrogenów wpływa na budowę i funkcjonowanie moczowodów oraz pęcherza moczowego, przyczyniając się do nietrzymania moczu, jego częstszego oddawania (również w nocy), a także uczucia pieczenia w czasie mikcji[2]. Objawy te, irytujące i trudne do zaakceptowania, przeszkadzają w zwyczajnych czynnościach życiowych i prowadzą do niskiego poczucia własnej wartości.

W układzie kostnym klimakterium doprowadza do osteoporozy. Zmniejszanie gęstości masy kostnej o 1-3% rocznie zaczyna się tuż po menopauzie i trwa około 10 lat; następnie zwalnia, ale nie ustępuje. U kobiet w wieku pomenopauzalnym istnieje przynajmniej o 30% większe ryzyko złamania osteoporotycznego (w każdej części ciała) w porównaniu do rówieśników płci męskiej. Najpoważniejszą konsekwencją osteoporozy jest złamanie szyjki kości udowej. Zdarza się ono u 15% kobiet należących do tej populacji i u 25% z nich doprowadza do śmierci w ciągu roku.

Z osteoporozą wiąże się również wypadanie zębów.

Estrogeny wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Obniżenie ich poziomu może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi i zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Kolejne skutki klimakterium to: zwolnienie procesów metabolicznych, prowadzące do przyrostu masy tkanki tłuszczowej, zmiany w zakresie skóry, włosów i paznokci, a także wirylizacja (pojawienie się większej ilości włosów na twarzy, z równoczesnym ich przerzedzeniem pod pachami, w pachwinach i na głowie), wynikająca ze wzrostu wspomnianego już współczynnika androgeny/estrogeny.
Informacja o firmie Schering AG
Schering AG jest firmą farmaceutyczną z zapleczem badawczym. Działa szczególnie intensywnie w 4 obszarach: Ginekologia i Andrologia, Onkologia, Diagnostyka Obrazowa jak również Terapie Specjalistyczne w chorobach upośledzających CUN. Jako firma o zasięgu światowym, posiadająca innowacyjne produkty, Schering AG chce osiągnąć wiodącą pozycję na światowym rynku środków specjalistycznych. Posiadając własny dział Badań i Rozwoju, wspierany przez globalną sieć zewnętrznych partnerów, Schering zapewnia ciągły rozwój swoim produktom. Z pomocą innowacyjnych pomysłów Schering zmierza do znaczącego wsparcia postępu medycyny i podniesienia jakości życia: making medicine work.

Źróło: Materiały prasowe firmy Schering AG

[1] Premenopauza – okres poprzedzający menopauzę, przeważnie trwa kilka lat

[2] mikcja – akt oddawania moczu

hastagi na stronie:

#angeliq #angelig lek hormonalny #angelig #betaferon cena 2011 #angeliq cena #refundowane tabletki antykoncepcyjne 2012 #angelig lek hormonalny cena #lista leków nierefundowanych #angeliq lek #angelik lek

Similar Posts