Bierne palenie zabija?

Niby udowodniona prawda: Bierne palenie zabija

Co 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu biernego palenia w miejscu pracy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców UE.

Istnieje wiele dowodów na to, że bierne palenie zagraża zdrowiu i życiu. Powyższy nagłówek może wydawać się szokujący, ale jest to informacja potwierdzona przez badania wykonane w różnych warunkach i na różnych grupach osób. Taki sam wniosek wynika ze wszystkich innych niezależnych badań na ten temat. Bierne palenie jest poważnym i powszechnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

ale czy ta prawda tak oczywista znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości?

w polskiej wikipedii czytamy:

Szkodliwość tytoniu

Zażywanie tytoniu, który jest używką, jest szkodliwe dla zdrowia. Dym tytoniowy zawiera trującą nikotynę, która niszczy komórki w mózgu, oraz substancje smoliste, które mogą wywołać raka. Rozpowszechnione jest przekonanie, że dym tytoniowy jest również niebezpieczny dla osób, które znajdują się w pomieszczeniu, gdzie ktoś pali (tzw. “bierne palenie”). Przekonanie to jednak nie znajduje poparcia w badaniach naukowych. [1]

[1] – ↑ Boffetta et al. (1998) Multicenter Case–Control Study of Exposure to Environmental Tobacco Smoke and Lung Cancer in Europe. Journal of the National Cancer Institute, Vol. 90, No. 19, 1440-1450. (badanie sponsorowane przez WHO); James E Enstrom, Geoffrey C Kabat (2003) Environmental tobacco smoke and tobacco related mortality in a prospective study of Californians, 1960-98. British Medical Journal 326: 1057-1067

i bądź tu mądry – wikipedia w polskiej wersji podaje że bierne palenie nie szkodzi – w końcu brak badań….

my jednak informujemy Bierne palenie napewno zabija! – czy wiesz że codziennie 1 osoba z branży hotelarskiej umiera własnie przez bierne palenie?

Bierne palenie zabija


a nie szkoda Ci jej?

Bierne palenie zabija?

My jednak wierzymy bardziej wiarygodnym źródłom niż wikipedia polecamy raport Bierne palenie zabija w Europie co 17 minut.

Wynika z niego min:

dokonano analizy liczby przedwczesnych zgonów w krajach Unii Europejskiej związanych z chorobą niedokrwienną serca (IHD), zawałem, nowotworem płuc i przewlekłymi nienowotworowymi chorobami dróg oddechowych, a więc zgonów z powodu chorób odtytoniowych. Przy wykorzystaniu powszechnie stosowanych metod epidemiologicznych ustalono, że każdego roku w UE z powodu biernego palenia umiera 79.449 osób (palących w sposób czynny i niepalących w ogóle). Spośród nich, prawie 61 tys. zmarło na chorobę niedokrwienną serca (IHD) i zawał, ponad 13 tys. na nowotwór płuc a ponad 5 tys. na przewlekłe nienowotworowe choroby dróg oddechowych. W tej ogólnej liczbie, ponad 7 tys. zgonów było wynikiem narażenia na dym tytoniowy w miejscu pracy. W branży hotelarskiej bierne palenie jest codziennie przyczyną śmierci jednego pracownika.

zdjęcia z http://www.freemylungs.be/

hastagi na stronie:

#bierne palenie #palenie zabija #palenie zabija wikipedia

Authors

Related posts

Top