Choroba Creutzfeldta-Jakoba

<%image(20051111-creutzfeldt-jakob.jpeg|75|75|Creutzfeldt Jakob)%>

2 zgony z powodu choroby Creutzfeldta-Jakoba

Dwa śmiertelne przypadki choroby Creutzfeldta-Jakoba zanotowano w tym roku w Zachodniopomorskiem – poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest pierwszym w historii medycyny zakażeniem, które przenosi się bez zarazków. Zakażają nas zdegenerowane mikrocząsteczki białka zwierzęcego zwane prionami. Pochodzą głównie z białka mięsa wołowego – od krów chorych na gąbczaste zapaleniem mózgu. Choroba ta zwana jest też chorobą szalonych krów. Zakażenie jest nieuleczalne, a w Polsce praktycznie niewykrywalne, gdyż nie mamy powszechnego obowiązku badania wołowiny pod tym kątem.

W wyniku tej choroby zmarli dwaj mężczyźni w wieku ok. 60 lat. Do pierwszego zgonu doszło w maju, drugi nastąpił na początku października – dodała.

O przypadkach choroby rzeczniczka poinformowała w związku z czwartkową publikacją w lokalnej prasie, w której napisano o jednym z takich zachorowań. Pół roku temu w szczecińskim szpitalu klinicznym na tzw. “chorobę szalonych krów” zmarł 60-letni mężczyzna ze Stargardu Szczecińskiego. Sanepid uznał, że o niebezpiecznym przypadku nie musi informować mieszkańców – napisał “Głos Szczeciński”.

Jak podkreśliła Opiela, oba tegoroczne przypadki choroby Creutzfeldta-Jakoba były zgłoszone przez szpitale służbom sanitarnym, a te poinformowały odpowiednie organy centralne. Sanepid nie ma obowiązku informowania o przypadkach takich chorób opinii publicznej, szczególnie, że nie ma obaw, iż schorzenie to może się przenieść z człowieka na człowieka.

W płynie rdzeniowo-mózgowym obu zmarłych pacjentów odkryto obecność białek prionowych, które wskazują na tę chorobę podobnie, jak objawy kliniczne i wywiad choroby. Jednak do Sanepidu nie dotarły jeszcze ostateczne wyniki badań tkanki mózgowej, które przeprowadza się już po śmierci chorych – powiedziała rzeczniczka.

Według statystyk, na śmiertelną zakaźną chorobę Creutzfeldta- Jakoba zapada jedna osoba na milion. Choroba Creutzfedta-Jakoba, czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu, atakuje centralny układ nerwowy. Jest ludzkim odpowiednikiem “choroby szalonych krów”. Nie jest znana przyczyna zachorowań. To bardzo trudno stwierdzić, ponieważ okres wylęgania się tej choroby może wynosić nawet 30 lat. Mogą być różne możliwości zachorowania, wcale niekoniecznie zjedzenie mięsa krowy chorej na BSE – podkreślają specjaliści.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w 2004 roku zgłoszono w Polsce 12 przypadków zachorowań na tę chorobę, w tym dwa z nich zanotowano w Zachodniopomorskiem. Rok wcześniej zgłoszono pięć przypadków, a w roku 2002 – dwa.

Onnnneeeet
i wikipedia wzięły udział w tym tekście :)

Choroba Creutzfeldta-Jakoba, śmiertelna i nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, wywoływana przez zakaźne cząsteczki białkowe zwane prionami.

Priony uruchamiają cały łańcuch zdarzeń, zachodzących w neuronach, prowadzących do powstania uszkodzeń mózgu. W 1996 roku wykryto nowy wariant choroby, będący wynikiem przeniesienia gąbczastego zwyrodnienia mózgu (zwanego też chorobą szalonych krów) z bydła na człowieka. Występowanie tej postaci choroby jest związane ze spożywaniem pokarmów wołowych skażonych prionami. Częstość występowania nowego wariantu choroby Creutzfeldta-Jakoba nie jest na szczęście duża i stanowi ok. 1 przypadek rocznie na 1 mln osób. Jak dotąd wykrywano go zwłaszcza u ludzi młodych.

Wyróżniamy cztery rodzaje CJD:
sporadyczna CJD, sCJD
rodzinna CJD, fCJD
wariant CJD, vCJD
jatrogenna CJD, jCJD

hastagi na stronie:

#Choroba Creutzfeldta-Jakoba zdjęcia

Authors

Related posts

Top