Jak dbać o skórę?

Takie hasła jak „wysuszona i odwodniona skóra” słyszymy każdego dnia w telewizji. Firmy kosmetyczne prześcigają się w pomysłach, jak nakłonić klientki do zakupu danego produktu.

Rzeczywiście nasza skóra potrzebuje dodatkowej uwagi i szczególnej pielęgnacji, zarówno latem, kiedy narażona jest na działanie promieni słonecznych, które powodują przesuszanie naskórka, jak również zimą. Przez cały rok powinnyśmy dbać o naszą powłokę ciała, gdyż jest ona odzwierciedleniem naszego zdrowia i kondycji.

W obecnej porze roku, gdy nasza skóra narażona jest na działanie zimnego powietrza, wilgoci oraz wiatru, powinnyśmy zainwestować w tłuste kremy, które ochronią naszą skórę przed przesuszaniem.

088017.jpg

Najlepsze są z dodatkiem gliceryny, które wyśmienicie natłuszczają naskórek. Kremy, które mają składniki beztłuszczowe nie nadają się do pielęgnacji zimą, ponieważ przez kontakt z mroźnym powietrzem mogą przemienić się w kryształki lodu i uszkodzić naskórek. Nie powinno się zapominać także o tym, aby kremy były uzupełnione o filtry przeciwko szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu, ponieważ nawet zimą nasza skóra jest narażona na ich działanie. Musimy także pamiętać, że niektóre czynności wzmagają niszczenie i złuszczanie się naskórka. Także warto się dowiedzieć: czego nasza skóra nie lubi?

1) Na pewno na tej liście znajdzie się twarda woda. Nasza skóra po kąpieli w takiej wodzie jest przesuszona, dlatego zaleca się smarowanie balsamami nawilżającymi po każdorazowym myciu ciała. Jeśli wyrobimy sobie odpowiedni nawyk, będziemy to po pewnym czasie robić mechanicznie. Ważne, aby na początku nie zapominać o tym i pilnować wykonywania tej czynności. Tak samo po goleniu skóra ma tendencje do przesuszania, dlatego dodatkowe nawilżanie jest konieczne.

2) Nasze ręce nie zostały stworzone do mycia naczyń. Niestety jednak rzeczywistość nakazuje działanie wbrew tej zasadzie (chyba, że ktoś ma zmywarkę) i naczynia myć- chcąc nie chcąc- musimy, inaczej nasza kuchnia zamieni się w pobojowisko. Tak więc, aby ograniczyć kontakt dłoni z wodą i płynem, warto wkładać rękawiczki ochronne. Możemy je również używać do obierania warzyw, które też wpływają na niekorzystny wygląd dłoni. Niedokładne wycieranie dłoni z wody po wymyciu ich, również powoduje pękanie naskórka i jego wysuszanie. Można przeciwdziałać temu używając kremu do rąk.

3) Mimo, iż ładnie opalona skóra wygląda zdrowiej, to metody uzyskiwania opalenizny nie są dla niej najlepsze. Częste korzystanie z solarium nie tylko wysusza skórę, ale także przyspiesza proces starzenia się jej. Panie, które regularnie i za długo przesiadują w solarium mogą za to zapłacić w późniejszych latach pogorszeniem stanu skóry oraz zmarszczkami. Za długie przesiadywanie na słońcu, również jest szkodliwe ze względu na promienie ultrafioletowe. Pewną alternatywą są środki samoopalające, choć niestety nie wszystkie wyglądają korzystnie na skórze, ponieważ niektóre źle się rozsmarowują zostawiając ciemniejsze plamy, lub przybierają nienaturalny dla skóry kolor. Na rynku ukazały się także kremy opalające, w których skład wchodzi balsam i samoopalacz. Są one bezpieczniejsze, ponieważ efekt i intensywność opalenizny zależy od ilości razów użycia preparatu.

4) Niestety dbanie o formę na basenie łączy się nieodzownie z kontaktem skóry z wodą chlorowaną, która również powoduje wysuszanie skóry. Tak jak po domowej kąpieli powinno się posmarować ciało balsamem nawilżającym.

5) Nasza skóra nie lubi także papierosów i alkoholu. Od papierosów staje się szara, a od alkoholu staje się odwodniona oraz tworzą się tzw. „pajączki”. Oczywiście wypicie małej ilości alkoholu od czasu do czasu nie zaszkodzi, jednak należy zwrócić uwagę na częstość jego spożywania i ilość- „co ta za dużo to niezdrowo”.

6) Grzechem wobec skóry jest także pójście spać w makijażu. Pamiętajmy, żeby wieczorem zmyć makijaż, ponieważ skóra nie oddycha wtedy prawidłowo, pory są zatkane, co nie wpływa korzystnie na stan skóry twarzy.

7) Zarywanie nocy i niedostateczna ilość snu, również wpływają negatywnie na stan naszej skóry. Pojawiają się wtedy tzw. „wory pod oczami”. Dlatego powinnyśmy zadbać o prawidłową ilość wypoczynku, aby nie tylko nasza skóra była w formie, ale także aby nasze samopoczucie, kondycja psychiczna i fizyczna były zadowalające.

Poza tym, od czasu do czasu warto przeprowadzić peeling ciała i twarzy. Musimy jednak pamiętać, że do skóry twarzy musi on być łagodniejszy. Możemy zrobić swój naturalny peeling domowy. Wystarczy tylko zaparzyć małą ilość zmielonej kawy (nie rozpuszczalnej!), a następnie ziarenkami masować całe ciało. Na końcu należy spłukać wszystko z siebie.
Powinnyśmy też pamiętać, że odpowiednia dieta, czyli bogata w witaminy i mikroelementy również wpływa na stan naszej skóry. Gdy jemy dużo słodyczy oraz produktów z sztucznymi dodatkami, nie liczmy na to, że nasza cera będzie w dobrej kondycji. Możemy spodziewać się wyprysków i innych niespodzianek, dlatego też warto zwrócić uwagę na to co się je.

Aktywność wpływa także pozytywnie na wygląd skóry, ponieważ poprawia krążenie. Możemy także dopomóc krążeniu poprzez naprzemienne ciepłe i zimne strumienie wody. Długie wylegiwanie się w wannie niestety wzmaga tworzenie się cellulitu, który jest zmorą każdej kobiety.

Gdy widzimy, że skóra naszej twarzy jest w złym stanie, to możemy sięgnąć po maseczkę intensywnie nawilżającą. Pamiętajmy o tym, że zły wygląd skóry alarmuje nas o tym, że z organizmem coś jest nie tak, np. brakuje mu witamin, czy minerałów. Także nie zapominajmy o skórze, ponieważ wymaga ona specjalnej pielęgnacji z naszej strony.

Opracowanie wspólne: Marta Akuszewska & Katarzyna Kupczyk

hastagi na stronie:

#jak dbać o skórę wikipedia

Authors

Related posts

Top