Jak nosić szkła kontaktowe

Do twardych soczewek kontaktowych trzeba się przyzwyczajać przez kilka dni.Nosi się je wtedy krótko, zaczynając np. od pół godziny, i stopniowo wydłużając ten czas. Nawet przyzwyczajone oko nie powinno nosić takiej soczewki dłużej niż 8-12 godzin. Są jednak soczewki bardziej elastyczne, o lepiej wyprofilowanym obrzeżu, które można nosić nawet 16 godzin. Twarde soczewki trzeba nosić codziennie, bo odzwyczajone oko reaguje podrażnieniem i wymaga ponownej adaptacji.

Miękkie soczewki można nosić kilka godzin już za pierwszym razem. W standardowych, tzw. rocznych, oczy wytrzymują 8-12 godzin. Soczewki planowej wymiany trzeba wyrzucać po upływie przepisanego czasu, żeby uniknąć zakażenia oka. Soczewki do przedłużonego noszenia można nosić nawet 18 godzin dziennie i okazjonalnie przespać w nich noc. Są też soczewki 7-dniowe, 14-dniowe i najnowsze – 30-dniowe. Tyle dni można w nich bezpiecznie chodzić bez zdejmowania. Soczewki zawsze zakłada się przed zrobieniem makijażu, a wyjmuje przed jego zmyciem.

http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie

O ile można nie mieć żadnego problemu z późniejszym noszeniem soczewek, o tyle na początku należy nauczyć się zakładania soczewek. Dlatego kiedy spieszysz się do pracy czy szkoły, lepiej pół godziny wcześniej i daj sobie trochę czasu. Może zdarzyć się, że Twoje próby założenia soczewki nie powiodą się od razu mimo usilnych starań. Nikt nie jest przyzwyczajony do wkładania soczewek. na początku mrugamy, mrużymy oczy, boimy sie o to, że zrobimy sobie krzywdę zakładając szkła kontaktowe. To zwyczajny lęk przed czymś nowym, co w dodatku ma spocząć na naszym oku. Odruchowo oko zamykamy i uniemożliwiamy sami sobie założenia soczewki.

 

Dodatkowym problemem może być tez dla nas rozpoznanie, która strona nałożyć soczewkę. Zdarza się bowiem, że wywija się ona podczas kąpieli w płynie, na niewłaściwą stronę. Jednak zawsze sprawę ułatwić nam może dokładne przyjrzenie się maleńkiemu napisowi na soczewce i rozpoznanie na podstawie tego odpowiedniej strony. Zwracamy również uwagę na to, w która stronę wywija się soczewka. Jeżeli położymy ja na palcu, zobaczymy, czy brzegi ma wywinięte na zewnątrz. Jeżeli tak, musimy odwrócić ja na druga stronę.

 

Kiedy kładziemy soczewkę na oku, możemy przytrzymać palcami lewej ręki powiekę i równocześnie lekko odciągnąć powiekę dolną.

 

Przede wszystkim, nie zrażajmy się niepowodzeniami. Chociaż na początku wydaje się to niemożliwe, jednak można dojść do wprawy i zakładać soczewki jednym ruchem, a nawet bez pomocy lustra. Kiedy ja zaczynałam nosić soczewki, bardzo mnie to podnosiło na duchu, ze kiedyś czas mojej męki z zakładaniem soczewek skróci się. I skrócił się rzeczywiście do jednego ruchu na jedno oko i drugiego ruchu na drugie. Jednak bez pomocy lustra nie potrafię ich zakładać. Może musiałabym nosić je przez kolejne 10 lat?

 

 

Authors

Related posts

Top