Kawa bezkofeinowa jest groźniejsza od zawierającej kofeinę

Naukowcy ostrzegają przed piciem kawy bezkofeinowej. Może ona zwiększać ryzyko chorób serca. Badania trwały przez trzy miesiące i wzięło w nich udział 187 osób, które podzielono na trzy grupy. W pierwszej pito codziennie od trzech do sześciu filiżanek normalnej kawy. W drugiej wypijano tyle samo, ale kawy bezkofeinowej. Trzecia grupa nie piła kawy wcale.

A oto, co wykazały wyniki badań:

Po pierwsze, wyniki kawoszy kofeinowych nie różniły się znacząco od wyników osób w ogóle niepijących kawy! Po drugie, kluczowe okazały się badania stężenia niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych (NEFA) oraz białka apolipoproteiny B (apoB) występujacego w złym cholesterolu. Tylko tu bowiem zaobserwowano różnice pomiędzy trzema badanymi grupami. Wśród osób, które piły kawę bezkofeinową, poziom szkodliwych NEFA wzrósł aż o 18 proc.! U pozostałych badanych nie zaobserwowano żadnej zmiany. – NEFA to paliwo, które napędza wzrost apoB – mówi dr Robert Superko, szef zespołu badawczego.
Rzeczywiście, u osób pijących kawę bezkofeinową stężenie apolipoproteiny B wzrosło o 8 proc., wśród pozostałych badanych nie odnotowano zaś znaczącego przyrostu tego białka.

serwisy.gazeta

Kawę bezkofeinową często produkuje się z robusty – gatunku, który jest dużo mocniejszy od powszechnie używanej w mieszankach kofeinowych arabiki.

Jednak, wbrew temu, co się powszechnie uważa, to nie kawa z kofeiną, ale ta bez niej jest bardziej groźna dla serca.

hastagi na stronie:

#kawa bezkofeinowa zdrowa #kawa bezkofeinowa czy jest zdrowa #czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa

Authors

Related posts

Top