Uroda Zdrowie kobiety

Piękne ciało to trochę za mało! (część 1)

Z medycznego punktu widzenia nie jest wskazana ani nadwaga, ani nadmierna chudość, a już szczególnie jej najdrastyczniejsza forma z możliwych – anoreksja lub bulimia. Żadne

Z medycznego punktu widzenia nie jest wskazana ani nadwaga, ani nadmierna chudość, a już szczególnie jej najdrastyczniejsza forma z możliwych – anoreksja lub bulimia. Żadne zjawisko z tychże tych wymienionych nie jest w żaden sposób pożądane – ba, wręcz tępione i za wszelką cenę trzeba się starać, by do żadnego z tych stanów nie dopuścić.

Racjonalny punkt widzenia zakłada jednak, iż lepiej być troszkę bardziej szczupłym niż troszkę za grubym. Moda przeważnie dyktuje surowe warunki – z reguły kreuje ideał kobiety-wieszaka, aczkolwiek w ciągu ostatnich lat ulega to z pewnością znacznej poprawie. Choćby dlatego, że zabroniono wychodzić na wybieg tym modelkom, które są tak przeraźliwie chude, że można policzyć u nich dosłownie wszystkie kości. Zabroniono po tym, jak wiele z nich szybko mdlało z powodu stałego głodzenia się. Trendy więc nieco się zmieniają, posuwają naprzód. Aczkolwiek świat mody zawsze pozostanie bezlitosny dla osób otyłych. Pomimo tego, że tak wiele mówi się o modelkach w rozmiarze XL, robiących oszałamiającą karierę na całym świecie, zarabiających krocie na swojej okrągłej, nabitej tuszy.

Nie da się jednak ukryć, że obecnie przedstawia się to tak, iż większość projektantów uszyje swoją najnowszą kolekcję wpierw dla dziewczyn szczupłych niż dla grubasek – sądząc prawdopodobnie, że wśród tej pierwszej grupy znajdą większy popyt na swoje towary. Aczkolwiek – nigdy nie jest to regułą. Świat mody zmienny jest jak pory roku. Ci, którzy nie dają rady z nadążeniem za tym wszystkim, muszą po prostu się z tego jak najprędzej wycofać, i to dla własnego dobra.

Podsumowując: medycznie – w sam raz, racjonalnie – lepiej troszkę mniej niż za dużo. I to nie tylko ze względów estetycznych, a przede wszystkim zdrowotnych. Mniej tłuszczu w organizmie oznacza automatycznie mniej ciężką pracę dla serca i mniejsze obciążenie dla stawów, które to narządy służyć mają nam przez całe życie.

A to już wiesz?  Rowerowy dyskomfort kobiet

A jak to się ma do rzeczywistości? Wolimy na co dzień kierować się punktem widzenia medycyny czy racjonalnego myślenia? A może jeszcze jakimś innym, uważając na przykład, że „kochanego ciałka nigdy za wiele”? Trudno zatem powiedzieć. Zależy to od indywidualnego podejścia danej osoby. Jeden akceptuje w sobie wszystko, inny tylko narzeka na swą tuszę, a inny posiada tzw. „ciche” kompleksy, a więc takie, o których nie trąbi całemu światu. Ta ostatnia postawa jest chyba najlepszą z możliwych, gdyż – jak wiadomo – żadna skrajność nie jest wskazana. Ani to, gdy nie potrafimy w żaden sposób spojrzeć na siebie krytycznie, bo przecież nie ma w życiu chyba nic bardziej podniecającego, jak ciągłe podejmowanie jakichś znaczących wyzwań, chęć wprowadzania zmian; z drugiej zaś strony – nikt nie lubi nieustannego narzekania osoby, która wciąż się nad sobą użala. Początkowo może to, owszem, wywołać pożądane współczucie i litość, ale z czasem staje się to po prostu nudne i żałosne. Ludzie postrzegają takie „marudy” coś na zasadzie: „ciągle tylko gada, a nic w tym kierunku pożytecznego nie robi!”. I niestety, jest to prawda. Choć bolesna. Tak, więc – co pozostaje? Najlepiej jest zdawać sobie sprawę z własnych mankamentów. Wiedzieć, że istnieją. Mieć świadomość, że przydałoby się je zniwelować. Ale z drugiej strony – nie narzucać sobie, że musi to być dzisiaj, jutro, że efekty trzeba zauważyć już po dwóch tygodniach. Że wszyscy dokoła muszą się dowiedzieć o tym, w jaki sposób siebie postrzegamy. Nie trzeba się tym z nikim dzielić, ale warto działać. Bo – jak już zostało to tutaj wcześniej napisane – nie ma w życiu nic lepszego, jak ciągłe podejmowanie wyzwań, chęć wprowadzania zmian. To takie stany wzmagają w nas poczucie euforii, satysfakcji, a także tego, że jeszcze na wiele nas stać.

A to już wiesz?  HPV i opryszczka - większe ryzyko raka

OPRACOWANIE: Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy