Lekarze rzucają palenie. 31 maja obchodzony jest Dzień Bez Papierosa

Ponad 28% lekarzy przyznaje, że rzuciło palenie papierosów – wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 1018 polskich lekarzy przez największy portal społecznościowy dla lekarzy www.konsylium24.pl.

31 maja obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Bez Papierosa. Z tej okazji portal www.konsylium24.pl zadał lekarzom pytanie “Czy palisz papierosy?”. W sondażu wzięło udział 1018 polskich lekarzy. Przeważająca większość z nich (83%) nie pali papierosów. W tym – 55% lekarzy – nigdy nie paliło, 22% – kiedyś paliło, ale od wielu lat nie pali a 6% lekarzy rzuciło palenie niedawno.

Wśród badanych – 16% lekarzy przyznało, że pali papierosy, ale z tego 11% zamierza rzucić. Tylko niecałe 5% lekarzy deklaruje, że pali i będzie nadal palić. Nie ma przy tym znaczących różnic pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji.
k24_dzien-bez-papierosa_wykres1
MŁODZI LEKARZE NIGDY NIE PALILI, STARSI LEKARZE RZUCILI

Wśród najmłodszych lekarzy (staż pracy do 10 lat) ponad 70% lekarzy nigdy nie paliło papierosów i nie zamierza palić. Doświadczenia te zmieniają się wraz z wiekiem. Im starsze pokolenie lekarzy, tym więcej jest tych, którzy kiedyś palili. Wśród najstarszych lekarzy (ponad 30 lat stażu pracy) zaledwie 25% lekarzy nigdy nie paliło papierosów.

62% lekarzy ze stażem pracy ponad 30 lat przyznaje, że kiedyś palili, ale rzucili palenie. Liczba lekarzy, którzy rzucili palenie zmniejsza się wraz z wiekiem. W grupie najmłodszych lekarzy, ze stażem pracy do 5 lat, tylko 17% przyznaje, że rzuciło palenie papierosów.

Bardzo ciekawy jest rozkład lekarzy, którzy palą papierosy i deklarują, że będą palili dalej. Wśród lekarzy do 20 lat stażu pracy niecałe 2% deklaruje chęć palenia papierosów niezależnie do skutków. Natomiast wśród lekarzy od 20 do 30 lat stażu pracy tych, którzy twierdzą, że palą i będą palić jest ponad 11%!
k24_dzien-bez-papierosa_wykres2
PROFESOR ZBIGNIEW RELIGA: “Gdybym wiedział…”

Lekarze, bez względu na to czy palą papierosy czy nie, zgadzają się ze sobą, że palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe. Niezależnie od specjalizacji, przytaczają dziesiątki przykładów swoich pacjentów, którzy z powodu nowotworów występujących w zasadzie wyłącznie u palaczy, umierali w ogromnych cierpieniach. Wielu lekarzy wspomina niedawne dramat wybitnego kardiochirurga, Profesora Zbigniewa Religi, który tuż przed śmiercią wyznał: “Gdybym kilkanaście lat temu wiedział to, co wiem teraz, to bym nigdy nie palił”.

CZY LEKARZ MA PRAWO PALIĆ?

Wiele kontrowersji w środowisku lekarskim wzbudza dyskusja na temat palenia wśród samych lekarzy. Lekarze dostrzegają, że palący papierosy lekarz, utwierdza w fałszywym przekonaniu swoich pacjentów, że dane o szkodliwości palenia nie są prawdziwe. W ten sposób sam ogranicza możliwość swojego wpływu na pacjentów, a tym samym swoją skuteczność w zawodzie. W oczach wielu pacjentów traci wiarygodność, która jest niezbędnym elementem w relacjach lekarz-pacjent. Z drugiej strony palący lekarze podkreślają, że lekarz ma prawo do swojej prywatności i jeżeli nie pali przy pacjentach, to ma prawo do takiego zachowania, tak jak każdy inny obywatel w naszym kraju.

PACJENT – PALACZ W GABINECIE LEKARSKIM

W lekarskich dyskusjach na temat palenia pojawiają się również opinie radykalne. Znani są powszechnie w środowisku lekarze, którzy nie chcą leczyć palących pacjentów, wypisują ich ze szpitali, jeżeli pacjent nie chce rzucić palenia. Wychodzą z założenia, że jeśli ktoś chce się truć na własne życzenie, nie powinien zajmować czasu i utrudniać dostępu innych pacjentów do lekarza.
k24_dzien-bez-papierosa_wykres3
Lekarze podkreślają, że opieka nad pacjentami z nowotworami, przez medyczną bezsilność, nie daje typowej radości jaką wielu lekarzy odczuwa z uprawiania medycyny. Większość z tych pacjentów mogłaby być zdrowa, gdyby przez wiele lat nie paliła papierosów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 14-27 maja 2009 roku przez największy społecznościowy portal dla lekarzy www.konsylium24.pl. W sondażu wzięło udział 1018 lekarzy z całej Polski.

www.konsylium24.pl to największy opiniotwórczy internetowy serwis przeznaczony tylko dla lekarzy. Ponad 10 000 lekarzy pomaga sobie nawzajem każdego dnia rozwiązywać kilkadziesiąt problemów najtrudniejszych przypadków klinicznych polskich pacjentów. W serwisie toczą się również żywe dyskusje etyczne i światopoglądowe związane z wykonywaniem zawodu lekarza.

Wydawcą serwisu jest Grupa Rx Sp. z o.o.

hastagi na stronie:

#palenie papierosów #dzień bez papierosa #światowy dzień bez papierosa 2011 #Swiatowy dzień bez tytoniu 2011 #skutki palenia papierosow

Authors

Related posts

Top