Lekarze

Lekarze to jedna z najbardziej aktywnych na świecie grup zawodowych w Internecie. Według najnowszego raportu „Internet Medyczny w Polsce” 76% polskich lekarzy korzysta z Internetu – badanie PROMOtest (reprezentatywna próba losowa, N=1.008, lipiec 2005 r.).

Dla porównania wspomniany wskaźnik dla populacji polskiej wynosi zaledwie 28%. Grupa internautów medycznych – najaktywniejszych użytkowników, czyli korzystających z Internetu kilka razy w tygodniu stanowi połowę (50%) wszystkich lekarzy w Polsce (Rys. 1).

[Rys. 1. Wykorzystanie Internetu przez polskich lekarzy. Deklarowana częstość korzystanie lekarzy z Internetu.]

Wśród samych lekarzy istnieje duże zróżnicowanie wykorzystania Internetu. Najbardziej aktywnymi specjalnościami lekarskimi są Onkologia (69%), Interna (Szpitale) , Gastrologia (59%) oraz Kardiologia (50%), najmniej aktywną grupą lekarską okazała się Ginekologia (21%).

[Rys. 2. Deklarowane przez lekarzy korzystanie z internetowych serwisów medycznych według specjalności.]

Interesująco przedstawia się znajomość serwisów medycznych. W wirtualnym świecie istnieje ponad trzydziestu polskojęzycznych liczących się medycznych serwisów tematycznych oraz kilka dużych portali, wybór więc jest spory. Najczęściej wykorzystywanym serwisem medycznym w Polsce jest baza publikacji medycznych Medline (36%) oraz portal medyczny Esculap.pl (36%). Znajomość portali przedstawia sie podobnie, zarówno w grupie wszystkich respondentów, jak również wśród internautów medycznych (Rys.3)

[Rys. 3. Wykorzystanie internetowych serwisów medycznych przez lekarzy.]

Dotarcie do środowiska lekarskiego za pośrednictwem Internetu – portal medyczny, e-kampania, e-mailing – jest szybsze i tańsze w porównaniu do tradycyjnych akcji marketingowych, a jednocześnie pozwala na przedstawienie informacji w sposób interaktywny. Znacznie łatwiejsze jest również zbieranie informacji zwrotnej od lekarzy.

Authors

Related posts

Top