Mikroelementy i Makroelementy

Życie, takie jakie istnieje na Ziemi, opiera się na związkach chemicznych (chemical compound), w skład w których wchodzi wiele pierwiastków. Pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizów żywych są w biologii nazywane biogenami.

Najważniejsze biogeny to węgiel, wodór, azot i tlen, wchodzące w skład białek, kwasów nukleinowych i wielu innych związków.

Kolejnymi kluczowymi pierwiastkami są fosfor w postaci utlenionej, którego związki tworzą system energetyczny komórki oraz wchodzą w skład kwasów nukleinowych i siarka, wchodząca w skład dwóch aminokwasów – cystyny i metioniny. Mostki dwusiarczkowe w białkach, powstające z połączenia pary cystyn wchodzących w ich skład, rozszerzają znacznie możliwości przestrzennej konfiguracji białek.

Makroelementy

Pozostałe pierwiastki nie wchodzą w skład tak kluczowych związków, są jednak ważne dla wielu procesów życiowych. Ich ilość w organizmie człowieka jest niewielka, ale mają istotny wpływ na jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Pierwszą grupą pierwiastków są makroelementy, które występują w pożywieniu w znaczących ilościach. Zaliczamy do nich:
węgiel
wodór
tlen
azot
fosfor
siarka
wapń
magnez
potas
sód
chlor

Ich niedobory moga powodować znaczne zaburzenia pracy organizmu i stany chorobowe. Na przykład zmniejszenie stężenia sodu prowadzi do opóźnienia wzrostu, łamliwości kości, apatii, uszkodzenia nerek i serca. Natomiast niedobory żelaza prowadzą do niedokrwistości.

Mikroelementy – Microminerals

Drugą grupą pierwiastków życiowych są mikroelementy. Ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka jest również znaczne, chociaż występują w nim, jak i w pożywieniu, w ilościach śladowych. Należą do nich:
bor
chrom
cyna
cynk
fluor
jod
kadm
kobalt
krzem
mangan
molibden
nikiel
selen
wanad
lit*

*Brak bezpośrednich dowodów na konieczność dostarczania litu w diecie, jednak jego działanie w zaburzeniach nastroju wskazuje na ważną rolę w fizjologii układu nerwowego

Niektóre z mikroelementów współdziałają ze sobą, a inne konkurują. Na przykład miedź ułatwia wchłanianie żelaza z pożywienia, a nadmiar cynku ogranicza przyswajanie tego pierwiastka.

za Wikipedią na GNU Free Documentation License.

hastagi na stronie:

#mikroelementy w kosmetyce #mikroelementy wikipedia #mikro i makro elementy w kosmetyce #makroelementy wikipedia #mikro i makroelementy w kosmetyce #makroelementy w kosmetyce #mikroelementy i makroelementy człowieka #lit w pożywieniu #pierwiastki w kosmetykach #mikroelementy i makroelementy w kosmetyce

Authors

Related posts

Top