Naukowcy odkrywają tajemnicę powiązania pomiędzy białkiem RANK a gorączką

Ssaki to pomysłowe stworzenia. Przykładem na to jest sposób, w jaki potrafią kontrolować kształtowanie się kości. Białko zwane RANK i molekuła, która się z nim wiąże, ligand RANK (RANKL), są kluczowymi regulatorami w procesie przekształcania kości. Kości dostarczają wapń karmiącym matkom, które z kolei uwalniają go w mleku dla swoich dzieci – i w ten sposób zataczamy koło. Naukowcy odkryli jednak, że ten system może również być pomocny w kontrolowaniu gorączki oraz temperatury ciała samicy. Badania zostały w części sfinansowane z unijnego grantu Marie Curie dla najlepszych oraz z unijnego grantu ERBN dla doświadczonych naukowców. Wyniki badań zaprezentowano w czasopiśmie Nature.

Jak informują naukowcy, których prace prowadzone są pod kierunkiem dr Josefa Penningera z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk (IMBA), RANK i RANKL znajdują się w centrum zainteresowania badań dr Penningera.

Zaledwie dekadę temu dr Penninger wykazał poprzez usunięcie genu RANKL u myszy, że układ RANK/RANKL jest “głównym regulatorem” w procesie zaniku kości. Wyniki badań z 1999 r. przyniosły społeczności naukowców dowód genetyczny na nowe i bezpieczne leczenie osteoporozy, choroby, która dotyka głównie kobiety. W międzyczasie opublikowane zostały wyniki testów klinicznych przeciwciała człowieka na RANKL i eksperci są przekonani, że to przeciwciało – oczekujące na oficjalne dopuszczenie do użytku – może ewentualnie posłużyć do leczenia tej choroby kości związanej z wiekiem.

Dzięki wynikom ostatnich prac Penningera, zyskaliśmy nowe informacje na temat funkcjonowania RANK i RANKL. Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, w jaki sposób funkcjonują one w mózgu.

Dr Reiko Hanada, endokrynolog i członek grupy Penningera, wstrzyknęła RANKL myszom i szczurom, aby sprawdzić, czy pojawią się jakiekolwiek skutki behawioralne, gdyż potencjalne skutki uboczne mogą przesłonić ewentualne korzyści.

“Zasadniczo wstrzyknięcia mogły doprowadzić do zmian w inteligencji lub pamięci zwierząt lub też do subtelnych zmian behawioralnych, których moglibyśmy nigdy nie odkryć” – wyjaśnia dr Penninger. “Ale mieliśmy szczęście. Wyniki były spektakularne i oczywiste – zwierzęta przestały się poruszać i miały naprawdę bardzo wysoką temperaturę.”

Zdaniem naukowców, białka okazały się być ograniczone do obszarów, które inne grupy powiązały wcześniej z kontrolą temperatury ciała. Wyniki wskazały również, że wstrzyknięcie RANKL spowodowało zmiany w obszarach mózgu powiązanych z reagowaniem na gorączkę, poprzez które ssaki podwyższają temperaturę swojego ciała, aby zwalczyć infekcję. W przeciwieństwie do reakcji normalnych myszy te, które zostały tak zmodyfikowane, że nie miały RANK w mózgu, nie zareagowały wzrostem temperatury ciała na symulowane infekcje – ale poza tym wydawały się normalne.

Zatem wyniki badań pokazują, że RANK i jego ligand odgrywają kluczową rolę w regulowaniu reakcji gorączkowej na infekcję.

Jeżeli chodzi o temperaturę ciała samicy, naukowcy przypuszczają, że układ może wpływać na temperaturę, ponieważ RANK i RANKL kontrolują wytwarzanie mleka w czasie ciąży. Dr Penninger i jego grupa odkryli, że samice myszy bez RANK w mózgu miały w ciągu dnia znacznie wyższą temperaturę ciała w porównaniu ze swoim rodzeństwem. Dane wiążą również metabolizm kości z kontrolą temperatury w czasie infekcji.

W ramach badań, z IMBA współpracowali: Wydział Medycyny Uniwersytetu Kioto, Wyższa Szkoła BHP i Środowiska, Wydział Medycyny Uniwersytetu w Oita oraz Instytut Jamy Ustnej Wyższej Szkoły Dentystycznej Matsumoto (wszystkie z Japonii),Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka (Niemcy), Centrum Bioinformatyki Zintegrowanej, część Laboratoriów im. Maxa F. Perutza (Austria), Wydział Medycyny Uniwersytetu Uludag (Turcja) oraz Centrum Badań nad Mózgiem Akademii Medycznej w Wiedniu (Austria).

Więcej informacji:

Nature:
http://www.nature.com/

IMBA:
http://www.imba.oeaw.ac.at/

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: IMBA; Nature
Referencje dokumentu: Hanada, R., et al. (2009) Central control of fever and female body temperature by RANKL/RANK. Nature, publikacja internetowa z dnia 26 listopada. DOI: 10.1038/nature08596.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 31610

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=2&CAT=NEWS&QUERY=0125ebe6ba72:ecc9:73369a30&RCN=31610

hastagi na stronie:

#ranking białek 2011

Authors
Tags , , , ,

Related posts

Top