Nie wyląduj przez drzazgę w szpitalu

Nie wyląduj przez drzazgę w szpitalu

Drzazga wbita w palec, czy pęcherz na stopach to chyba najczęściej spotykane „kontuzje”. Nie przejmujemy się nimi zazwyczaj, drzazgę wyciskamy zębami lub pincetą, pęcherz przebijamy i po kłopocie. Tymczasem możliwe, że kłopot pozostał, a nawet, że stał się większy. Drzazgi bowiem i pęknięte pęcherze, jeśli nie zostaną prawidłowo opatrzone mogą wywoływać infekcje, bardziej nieprzyjemne niż sama ich przyczyna. Aby ich uniknąć, pamiętajmy, że drzazgę trzeba wyjmować jak najszybciej się da.

958358_young_girlJeśli jednak jakiś przedmiot tkwi zbyt głęboko pod skórą, nie opatrujmy go samodzielnie, a udajmy się na pogotowie. Wybierając się na izbę przyjęć nie dzwońmy jednak po karetkę, bo narazimy się na śmiech i koszt wezwania karetki bez potrzeby. Pamiętajmy, że choć taka drzazga powinna zostać usunięta przez profesjonalistę, nie musimy stawiać na nogi całej służby zdrowia w naszym mieście! O ile problem z wbitym przedmiotem nie jest duży, usuwamy go sami. Okolicę wokół drzazgi myjemy mydłem i ciepłą wodą. Pincetę, zanim pójdzie w ruch, należy odkazić. Sterylizujemy ją trzymając nad płomieniem lub gotując w wodzie przez 10 minut. Następnie chwytamy pincetą koniuszek drzazgi ściskając rankę tak, by pociekła z niej krew. Wraz z nią bowiem powinny wyciec zabrudzenia.

Pamiętajmy, by po usunięciu drzazgi, ponownie przemyć ranę i – nawet, jeśli nie krwawi – zalepić ją plastrem. Podobnie postępujmy z pęcherzami. Powinniśmy je przemyć, następnie osuszyć i zalepić plastrem. Ponieważ jednak najczęściej nie możemy sobie pozwolić na kilka dni leżenia aż pęcherz zejdzie, dobrze jest blazę przebić. Pęcherz przebijamy wysterylizowaną igłą, a następnie miejsce po nim przemywamy wodą utlenioną i zalepiamy plastrem. Pamiętajmy, by nigdy i pod żadnym pozorem nie przebijać pęcherzy wywołanych oparzeniem.

Przebicie takiego pęcherza bowiem może doprowadzić do szkód o wiele większych niż samo oparzenie. Pęcherz powstały na skutek oparzenia należy przykryć jakimkolwiek, byle nie włochatym, materiałem.

am

hastagi na stronie:

#drzazga w stopie #głęboko wbita drzazga #czym wyciagnac głeboko wbita drzazge #drzazga w nodze

Authors

Related posts

Top