Nylon + ultrafiolet = śmierć bakterii

Naświetlony dalekim ultrafioletem nylon staje się bakteriobójczy – informuje “New Scientist”.
Nylon to syntetyczny materiał, z którego wykonuje się na przykład pończochy, dywany i nici chirurgiczne. Nylon (nazwa jego pochodzi od słów New York i London) – syntetyczny polimer, rodzaj poliamidu służący do wytwarzania włókna o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dający się barwić. Stosowany przede wszystkim do produkcji dzianin i tkanin.

Naukowcy z Thomas Jefferson National Accelerator Facility w Virginii odkryli, że naświetlany promieniowaniem ultrafioletowym o długości fali 200 nanometrów nylon zaczyna uwalniać substancje zabójcze dla bakterii. Można więc będzie uzyskać na przykład nici chirurgiczne zmniejszajace ryzyko zakażenia.

Nylon został wynaleziony 28 lutego 1935 roku przez Wallace’a Carothersa w E.I. du Pont de Nemours and Company w Wilmington w USA. Wiadomość o jego odkryciu podano do publicznej wiadomości w roku 1938 i w tym roku wprowadzono na rynek pierwsze produkty z nylonu: szczoteczkę do zębów z włosiem nylonowym (sprzedawana od 24 lutego 1938) oraz co odbiło się większym echem nylonowe pończochy (sprzedaż od 15 maja 1940). Włókna nylonowe są obecnie używane do wytwarzania wielu rodzajów sztucznych tkanin, a nylon jako tworzywo sztuczne jest używany w wielu gałęziach przemysłu.

Authors

Related posts

Top