Odkryto nowy wirus

Przeszczepy są najtrudniejszymi z operacji. Zanim dokona się przeszczepu, trzeba przeprowadzić bardzo wiele badań, ponieważ często zdarza się, że odrzucenie przeszczepu przez organizm bywa przyczyną śmierci. Jednak badania australijskie pokazują, że przyczyną może być również, nieopisany do tej pory, wirus. Odkrycia nowego wirusa, podobnego do dotychczas znanego LCMV, dokonali australijscy naukowcy z Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory z Melbourne, wraz z Greene Infectious Disease Laboratory z Nowego
Yorku.

254001.jpg

Pierwszy przeszczep nerki miał miejsce w 1954 roku w Bostonie i od tego czasu transplantologia bardzo rozszerzyła swój zakres. Przeszczepia się głównie skórę, nerki, serce, płuca, trzustkę. To zabieg ratujący życie, bardzo trudny do wykonania i skomplikowany. Wcześniej wykonuje się wiele badań klinicznych aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Istnieje możliwość odrzucenia przeszczepu przez organizm biorcy, ponieważ jego układ immunologiczny rozpoznaje przeszczepiony organ jako obcy i niszczy go. Dlatego też konieczne jest podawanie leków immunosupresyjnych (np. cyklosporyn). Są jednak przypadki, w których mimo właściwie przeprowadzonych badań testowych, reakcja biorcy jest negatywna. Coś takiego wydarzyło się właśnie w Australii. Trzy kobiety, które otrzymały organy od jednego mężczyzny zmarły w ciągu paru dni po przeszczepie. Dawcą był mężczyzna, który miał ponad 50 lat, i który w grudniu ubiegłego roku powrócił z Europy, a tydzień później zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu. Jego prawą nerkę otrzymała 63-letnia kobieta, lewą 44-letnia kobieta a wątrobę 64-letnia kobieta. Nie odnaleziono jakichkolwiek możliwych przyczyn śmierci, które były by wspólne dla tych trzech osób. Wtedy australijscy naukowcy poprosili o pomoc Greene Infectious Disease Laboratory z Columbia University w Nowym Yorku. Tam właśnie zostały zbadane próbki tkanek biorców z użyciem nowej techniki sekwencjonowania. Odkryto mały odcinek DNA podobny do DNA wirusa LCMV (lymphocytic choriomeningitis virus), który był przyczyną śmierci wielu biorców w USA kilka lat wcześniej.

LCMV należy do rodziny wirusów występujących u gryzoni, którymi człowiek rzadko się zaraża. Jednak nowo odkryty wirus jest na tyle odmienny od LCMV, iż nie jest możliwe wykrycie za pomocą dostępnych metod screeningu. Naukowcy nie podejrzewają, iż jest to jakikolwiek zmutowana forma wirusa.

W laboratorium w Australii przeprowadzono ponad 60 testów, których wyniki wskazywały na obecność nowego wirusa w tkankach biorców. Organizm dawcy okazał się negatywny pod względem jego obecności. Nie świadczy to jednak o braku wirusa w organizmie mężczyzny, ponieważ organizmy biorców były bardziej podatne na zakażenie ze względu na wcześniejsze zastosowanie leków immunosupresyjnych.

Jest to odkrycie bardzo ważne dla transplantologii, a przede wszystkim chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu. Wykrycie wirusa przed przeszczepem będzie powodem wstrzymania operacji.

Teraz naukowcy muszą przeprowadzić wiele badań i testów, aby dowiedzieć się skąd pochodzi wirus, jak dochodzi do zakażenia, jaki jest zasięg jego występowania.

Authors

Related posts

Top