Pierwszy w Polsce rodzinny przeszczep wątroby

W Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono we wtorek pierwszą w Polsce operację rodzinnego przeszczepu wątroby. Fragment wątroby 32-letniego mężczyzny wszczepiono jego czteroletniej córeczce.

“Operacja przebiegła bardzo sprawnie. Stan dziewczynki jest stabilny” – powiedziała anestezjolog z Centrum Zdrowia Dziecka – Małgorzata Manowska. Dziewczynka obudzi się z narkozy za kilka do kilkunastu godzin. To, czy jej organizm przyjmie przeszczepiony organ, okaże się za 10-14 dni.

Operację przeprowadzono w dwóch etapach. W Klinice Chirurgii i Chorób Wątroby Akademii Medycznej przy ul. Banacha w Warszawie lekarze pod kierunkiem prof. Marka Krawczyka pobrali w południe fragment wątroby ojca dziewczynki. Szpitalna karetka pod eskortą policji przewiozła organ do Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu. Tam zespół lekarzy pod kierunkiem doc. Piotra Kalicińskiego przygotował już dziecko do przeszczepu. Operacja zakończyła się przed godz. 19.

Cierpiące na przewlekłą niewydolność wątroby polskie dzieci musiały być do tej pory operowane za granicą. Operacja przeprowadzona w Polsce była dwa razy tańsza. Kosztowała ok. 200 tys. zł. Sfinansowano ją z budżetu państwa oraz z funduszy zebranych w ramach akcji “Podaruj dzieciom słońce”, prowadzonej przez Fundację “Polsat”.

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka przygotowywali się do rodzinnego przeszczepu wątroby od dwóch lat. Szkolili ich francuscy specjaliści. Lekarze z Francji byli też obecni podczas pierwszej w Polsce operacji rodzinnego przeszczepu.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów oceniają, że rocznie 30-40 dzieci wymaga przeszczepu wątroby. Dawcami tego organu są śmiertelne ofiary wypadków drogowych. W Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadza się rocznie ok. 10 takich operacji.

hastagi na stronie:

#prof marek krawczyk gabinet prywatny

Authors

Related posts

Top