Aktualno Wiadomości branżowe

Pracodawca zapłaci za Twoje okulary

Pracujesz na co dzień przy komputerze? Czujesz z tego powodu dyskomfort związany z widzeniem? Pamiętaj, że Twój pracodawca zobowiązany jest zapewnić Ci okulary korekcyjne. Każdy

Pracujesz na co dzień przy komputerze? Czujesz z tego powodu dyskomfort związany z widzeniem? Pamiętaj, że Twój pracodawca zobowiązany jest zapewnić Ci okulary korekcyjne.
Każdy pracownik, który spędza przed ekranem komputera, co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (dla cyklu 8-godzinnego są to 4 godziny dziennie) ma prawo ubiegać się o refundację okularów korekcyjnych. Musi być to jednak poparte opinią okulisty, który wystawia stosowne zaświadczenia. Najlepiej poruszać tę kwestię w trakcie okresowych badań profilaktycznych.
– Praca przy komputerze może powodować takie dolegliwości jak: widzenie podwójne, pieczenie, kłucie, ucisk, ból zaczerwienienie i łzawienie oczu – mówi Renata Makuc, lekarz okulista, partner merytoryczny JZO.
W przypadku stwierdzenia wady wzroku pracodawca zrekompensuje nam zakup całych okularów. Nie istnieją jednak przepisy określające maksymalny koszt, dlatego jest on ustalany w wewnętrznych regulaminach firmy.
Jakie szkła do komputera?
Wybierając okulary do pracy przy komputerze, warto zdecydować się na takie szkła, które zapewnią nam optymalny komfort widzenia.
– Powinniśmy zadbać, by szkła były pokryte powłoką antyrefleksyjną, która redukuje liczbę odblasków – podpowiada optyk Anita Krawaritis – Dzięki nim do oka dociera znacznie więcej światła, a w dodatku soczewki są bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. – Oferta na rynku jest szeroka. Możemy wybrać powłoki proste, ale także takie jak Ideal Max, opracowane przez JZO, które oprócz redukcji niepożądanych odblasków światła, zwiększają odporność szkieł na zarysowania oraz ułatwiają czyszczenie soczewek. Osoby z wadą wzroku mogą wybrać też np. soczewki okularowe Extenso, sprawdzające się dobrze w pracy biurowej. Ich unikatowość polega na tym, że zapewniają ostre widzenie zarówno przedmiotów leżących blisko (np. znaki na klawiaturze), w średniej odległości (np. obraz monitora komputerowego), jak i obiektów oddalonych (do 4 m).
Warto wiedzieć

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy wdrożony został program „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. W jego ramach CIOP opracował metody badawcze takich środków przeznaczonych do użytku zawodowego jak: okulary ochronne, gogle, osłony twarzy oraz pozazawodowego (np. okulary do pływania) oraz soczewki korekcyjne.

hastagi na stronie:

#singulair 4 cena 2012 #singulair 4 cena #singulair 4 refundacja 2012 #singulair 5 refundacja 2012

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy