Aktualno Wydarzenia

Rozważa się odłączenie rozdzielonych bliźniaczek od respiratorów

Około 20 listopada nastąpi próba odłączenia lubelskich bliźniaczek syjamskich od respiratorów – dowiedział się w poniedziałek nowojorski korespondent PAP.

Dziewczynki przebywają w szpitalu dziecięcym w Filadelfii, gdzie 3 listopada dokonano skomplikowanej wielogodzinnej operacji ich rozdzielenia.

Jako pierwsza ma być odłączona od respiratora Wiktoria, a w razie pozytywnego wyniku – także Weronika – poinformowała PAP osoba utrzymująca stały bezpośredni kontakt z rodziną i lekarzami filadelfijskiego szpitala. Powodem wybrania Wiktorii jako pierwszej jest fakt, że zawsze wykazywała ona większą witalność.

Określana przez mamę, Krystynę Paleń, jako “diabełek” Wiktoria była zawsze żywsza, drapała po głowie w czasie snu większą od niej Weronikę i uśmiechała się do wszystkich.

Wiktoria – jako pierwsza – jest od piątku 12 listopada odżywiana częściowo w sposób naturalny, sondą przez nos. W sobotę także jej siostrze zaczęto podawać w ten sposób niewielkie ilości pokarmu mlecznego. Bliźniaczki otrzymują obecnie co 2 godziny po 40 mililitrów takiego pokarmu.

Nie oznacza to jednak wstrzymania prowadzonego dalej odżywiania kroplówkowego, wzbogaconego w ostatnich dniach o witaminy.

Wiktoria i Weronika wciąż są jednak utrzymywane farmakologicznie we śnie. Podaje się im środki przeciwbólowe.

Układy trawienne obu dziewczynek wznowiły po podaniu pokarmu naturalnego funkcje wydalnicze, co rokuje coraz większe szanse na przeżycie rozdzielonych syjamskich bliźniaczek.

Similar Posts