Ruszył projekt odnowienia pierwszej rak’n’rollowej poczekalni

W Katowicach rozpoczyna się pierwsza metamorfoza poczekalni na oddziale onkologicznym. Dzięki prowadzonym od miesięcy akcjom charytatywnym fundacji Rak’n’Roll szare i przytłaczające korytarze, gdzie do tej pory chorzy spędzali długie godziny w kolejce do specjalisty, mają zmienić się w przytulną i pełną energii przestrzeń. Pierwsze zmiany już za dwa tygodnie będzie można oglądać w Szpitalu im. Leszczyńskiego na ulicy Raciborskiej w Katowicach!


Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty onkologa dochodzi niekiedy nawet do 5-6 godzin, te długie godziny spędzane często w mało przytulnych miejscach, szczególnie w sytuacji, kiedy człowiek ma wystarczająco podły nastrój, nie wpływają pozytywnie na rekonwalescencje. Zmiany wprowadzone przez fundację pozwolą choć trochę uprzyjemnić ten czas i odwrócić uwagę chorych od bieżącego problemów, z którym tu przychodzą.


Poczekalnie w przychodniach onkologicznych to zwykle miejsca szare, przygnębiające i zatłoczone, często nazywane „poczekalniami śmierci”. Dlatego też fundacja od samego początku swojej działalności gromadzi środki finansowe na stopniowe „odczarowywanie tych ponurych pomieszczeń”. Na pierwszą poczekalnię fundacja wybrała Katowice, to tutaj w Szpitalu im. Leszczyńskiego w pierwszej kolejności zmieni się wystrój, zawisną kolorowe plakaty, odmalowane zostaną ściany, wstawione wygodne meble i sprzęt HI-FI. Dzięki temu w czasie wielogodzinnych oczekiwań pacjenci będą mogli oglądać filmy edukacyjne i terapeutyczne oraz posłuchać relaksującej muzyki.


Fundacja Rak’n’Roll powstała, by zmieniać schematy myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawiać jakość życia osób chorych na raka, a w szczególności dotkniętych tą  chorobą kobiet i kobiet w ciąży. W zeszłym roku fundacja wydała kalendarz Rak’n’Roll, którego sprzedaż rozpoczęła zbieranie funduszy na pierwszy remont. Bohaterki kalendarza, to kobiety chore, ale walczące, radosne i zarażające optymizmem wszystkich dookoła. Zdjęcia zostały wystylizowane na okładki najbardziej kultowych płyt rockowych lat ’60, ’70 i ’80.  Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Lilou została wydana specjalna edycja rak’n’rollowych bransoletek, ze sprzedaży których zostały zgromadzone fundusze na upiększenie korytarzy w szpitalach onkologicznych.


Oprócz dochodów ze sprzedaży gadżetów, budżet fundacji wsparli sponsorzy- realizacja projektu była możliwa dzięki przekazaniu środków finansowych przez firmy Avon i Roche.


Przemiana poczekalni w katowickim szpitalu to nie koniec! Fundacja nadal zbiera pieniądze, by odnowić więcej poczekalni w całej Polsce. W kolejce czekają kolejne miejsca w Łodzi, Warszawie, Krakowie … Dlatego też do kolekcji rak’n’rollowych gadżetów dołączyła ostatnio  specjalna edycja gadżetów firmy S.T.A.M.P.S., a już wkrótce premiera najnowszego albumu Rak’n’Roll pt. „Boskie matki”. Całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów jest przeznaczany na upiększanie i podnoszenie standardu kolejnych poczekalni.


***


Fundacja pragnie zarażać pozytywną kulą energii i zachęcać osoby chore do konstruktywnej walki z chorobą, a w swoich działaniach przeciwstawia się temu, co schematyczne, stereotypowe, smutne. To swoista rak’n’rollowa subkultura, która walkę z rakiem chce wygrywać głośno, kolorowo i radośnie. Taki też jest rak’n’rollowiec –  żyje pełnią życia, każdy dzień przeżywa maksymalnie, nie boi się wyzwań i śmiało stawia czoła nawet najtrudniejszym sytuacjom. A kiedy trzeba walczyć, staje do walki z odsłoniętą przyłbicą, nawet jeśli jest to walka o życie.

Authors

Related posts

Top