X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

Dziecko chore na mukowiscydozę http://pl.wikipedia.org/wiki/Mukowiscydoza

X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

Bezpłatne 100 badań genetycznych w NZOZ Genomed

W dniach 28 luty – 6 marca 2011r. odbędzie się organizowany przez Fundację Matio Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W ramach kampanii NZOZ Genomed przygotował 100 bezpłatnych badań genetycznych pod kątem mutacji odpowiadających za rozwój choroby. Celem inicjatywy jest popularyzowanie wiedzy na temat mukowiscydozy – najczęściej występującej choroby genetycznej w Polsce.

NZOZ Genomed wspiera X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy organizowany przez Fundację Matio. Z myślą o wydarzeniu Genomed przygotował specjalną ofertę diagnostyczną. Dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą sie telefoniczne (022 644 60 19) w trakcie trwania X Tygodnia Mukowiscydozy, badanie genetyczne zostanie wykonane bezpłatnie. Kolejne osoby będą mogły, w trakcie trwania X Tygodnia Mukowiscydozy, wykonać badanie w specjalnej cenie – 119,00PLN (30% promocja).

– Zachęcamy do badania zarówno osoby z podejrzeniem mukowiscydozy, jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby wykonać badanie nosicielstwa. W przypadku tego schorzenia diagnostyka polega na badaniu molekularnym. Ma ono na celu identyfikację patogennego błędu w genie odpowiedzialnym za mukowiscydozę, co pozwala na precyzyjne potwierdzenie rozpoznania klinicznego. Wykrycie u osoby chorej na mukowiscydozę mutacji umożliwia określenie statusu nosicielstwa wśród jej krewnych. Dzięki niemu możliwe jest także zaproponowanie rodzicom diagnostyki prenatalnej w przypadku kolejnej ciąży. Natomiast u osób zdrowych planujących potomstwo wykrycie błędu genetycznego umożliwia oszacowanie ryzyka posiadania dziecka chorego. Osoby, które zdecydują się u nas na badanie genetyczne, otrzymają wynik analizy DNA wraz z interpretacją. Możliwe będzie także uzyskanie porady genetycznej w naszej Poradni – mówi dr n. med. Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska, kierownik NZOZ Genomed.

Przesłaniem tegorocznej kampanii jest zwiększenie świadomości na temat choroby wśród zdrowych osób. Pomysłodawcom zależy na przybliżeniu problemów z jakimi spotykają się osoby cierpiące na mukowiscydozę, wkraczając w dorosłe życie. Celem kampanii jest również podkreślenie znaczenia, jakie ma wsparcie chorych ze strony rodziny oraz najbliższych. Dzieci cierpiące na mukowiscydozę wymagają bowiem nieustannej opieki, natomiast starsze osoby chore napotykają wiele trudności i przeszkód zarówno w zakresie jakości leczenia, jak i godzenia choroby z nauką oraz życiem prywatnym.

Mukowiscydoza jest najczęstszą chorobą uwarunkowaną genetycznie. Do objawów należą: nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, uporczywy kaszel, problemy
z trawieniem oraz niepłodność męska. Objawy choroby mogą pojawić się już w pierwszych dniach lub miesiącach życia, jak również mogą nasilić się w późniejszym wieku.

Więcej o Mukowiscydoza, CF, ang. cystic fibrosis na http://www.choroby.lekarka.pl/mukowiscydoza-cf-ang-cystic-fibrosis/choroby/

 Dziecko chore na mukowiscydozę http://pl.wikipedia.org/wiki/Mukowiscydoza

Dziecko chore na mukowiscydozę http://pl.wikipedia.org/wiki/Mukowiscydoza

hastagi na stronie:

#mukowiscydoza wikipedia

Authors

Related posts

Top