Zmiany na listach leków refundowanych

W dniu 1 marca 2007 r. wchodzą w życie nowelizacje następujących rozporządzeń refundacyjnych do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o cenach:

⇒ rozporządzenie w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością,

⇒ rozporządzenie w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające,

⇒ rozporządzenie w sprawie ustalenia limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością,

⇒ rozporządzenie w sprawie ustalenia cen urzędowych hurtowych i detalicznych na produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Na listy leków refundowanych wprowadza się 525 produktów leczniczych, które były dotychczas dostępne dla pacjentów za 100% odpłatnością. → 211 nowych, pierwszych leków generycznych,
→ 265 nowych leków generycznych,
→ 49 leków innowacyjnych.

Nowe leki wprowadzone na listy refundacyjne będą pomocne w leczeniu takich chorób jak: 1. Niewydolność krążenia,
2. Nowotwory złośliwe,
3. Neuralgia popółpaścowa przewlekła,
4. Kauzalgia,
5. Mukowiscydoza,
6. Astma i przewlekłe zespoły oskrzelowo-płucne,
7. Choroba i zespół Parkinsona,
8. Jaskra.

Wśród 49 nowych leków innowacyjnych wprowadzono leki w następujących substancjach czynnych: • Carvedilolum – 20 pozycji lekowych (niewydolność krążenia)
• Dalteparinum natricum – 7 pozycji lekowych (heparyna drobnocząsteczkowa)
• Ropinirolum – 5 pozycji lekowych (choroba Parkinsona)
• Ciclesonidum – 4 pozycje lekowe (astma oskrzelowa)
• Colistinum – 2 pozycje lekowe (mukowiscydoza)
• Nimesulidum – 3 pozycje lekowe (przeciwzapalny)
• Clopidogrelum – 4 pozycje lekowe (stan po zawale)
• Brinzolamid – 1 pozycja lekowa (jaskra)
• Heparinum natricum – 1 pozycja lekowa (heparyna drobnocząsteczkowa)
• Latanoprostum – 1 pozycja lekowa (jaskra)
• Piribedilum – 1 pozycja lekowa (choroba Parkinsona)

oraz 3 leki w nowych postaciach w substancji czynnej buprenorphinum (przeciwbólowy).

Wykaz chorób przewlekłych rozszerzono o 4 nowe jednostki chorobowe związane z niewydolnością serca oraz stanami po zawale mięśnia sercowego. Dzięki temu dla chorych będą refundowane preparaty z grupy Clopidogrelum oraz Carvedilolum.

W wyniku zmian cenowo-limitowych, odpłatność pacjentów spadnie w przypadku ok. 200 produktów leczniczych, obecnych na listach leków refundowanych przed nowelizacją oraz w przypadku 525 produktów leczniczych, dotychczas nie refundowanych. W 23 pozycjach lekowych cena urzędowa została podwyższona.

Na wniosek podmiotów odpowiedzialnych z wykazów usunięto 39 produktów leczniczych.
Natomiast w przypadku pozostałych leków, odpłatność pacjentów nie wzrośnie przy przejściu na nowe, tańsze leki generyczne. Odpłatność pacjenta może wzrosnąć w około 500 przypadkach, jeżeli pacjent pozostanie przy dotychczasowej terapii. Ostateczne skutki finansowe będą znane po wejściu w życie rozporządzeń. Nie przewiduje się zwiększenia wydatków NFZ.

Ministerstwo poinformowało, iż w związku z nowelizacją rozporządzeń refundacyjnych, w dniu 28 lutego ok. godz. 20 zostanie uaktualniony informator o lekach refundowanych, zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

źródło: Ministerstwo Zdrowia, Warszawa, 28 lutego 2007r

Mamy już rezultaty nowej listy leków refundowanych

Z powodu nowej listy leków refundowanych w aptekach panuje chaos
“Nowa Trybuna Opolska” informuje: w aptekach panuje chaos. Winne są firmy farmaceutyczne. Od 1 marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Ledwo się ona ukazała, a ceny wielu umieszczonych na niej preparatów przestały być aktualne.

Ceny leków zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę. Rano są inne, a po południu inne – denerwuje się Katarzyna Kaniut z apteki “Śródmiejskiej” w Opolu. Pacjenci zarzucają nam, że manipulujemy cenami dla osiągnięcia korzyści. Tymczasem to firmy farmaceutyczne gwałtownie obniżają ceny swoich specyfików, aby nie wypaść z rynku, pokonać konkurentów i przeciągnąć pacjentów na swoją stronę – dodaje Kaniut.

Dużo emocji u pacjentów wzbudziły np. zmieniające się ceny plastrów Durogesic – o działaniu przeciwbólowym dla chorych na nowotwory. Przed 1 marca cena urzędowa jednego opakowania plastrów (pięć sztuk, dawka 50 mikrogramów) wynosiła 233,23 zł. Ale pacjent płacił za nie tylko 3,20 zł. Od 1 marca pacjenci muszą za ten lek zapłacić 58,51 zł. Ministerstwo Zdrowia postanowiło bowiem, że budżet państwa dopłaci do plastrów mniej, a różnicę pokryje chory.

Podobnie było z innymi lekami, np. ze środkami na obniżenie poziomu cholesterolu, preparatem na odrzucenie przeszczepu, lekiem na astmę. Te manipulacje firm farmaceutycznych powinny być karalne – ocenia rozmówczyni “Nowej Trybuny Opolskiej”.

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny w Opolu Marek Tomków tłumaczy: Po zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia część leków wypadła z listy refundacyjnej. Do części z nich, które na liście zostały, państwo dopłaca mniej – dlatego za niektóre preparaty pacjent musi zapłacić więcej. Firmy farmaceutyczne w trakcie negocjacji twardo obstawały przy swoich cenach. Teraz widząc, że wypadną z rynku, bo ich leki mogą być zastąpione przez tańsze odpowiedniki zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, spuściły z tonu – mówi Tomków.

hastagi na stronie:

#lista leków refundowanych 2011 pdf #wykaz leków refundowanych 2011 pdf #leki refundowane 2011 lista #listy refundacyjne 2011 #lista leków refundowanych 2011 nfz #leki refundowane na astmę #wykaz chorób przewlekłych 2011 #lista leków refundowanych 2011 #nfz leki refundowane 2011 #lista refundacyjna 2011

Authors

Related posts

One Comment;

Comments are closed.

Top